Významné podniky v regionu

Z pohledu průmyslové činnosti je těžba hnědého uhlí v našem regionu pouhým okem asi nejviditelnější. Mimo lomy, kde těžíme hnědé uhlí, však v Ústeckém i Karlovarském kraji působí mnoho dalších průmyslových podniků, které vyrábějí potřebné suroviny a výrobky pro naši běžnou potřebu. Kde bychom jinak vzali benzín a naftu do našich aut? Někde se musí vyrobit to, co si nakoupíme v obchodech k jídlu nebo k běžným jiným činnostem, např. ke stavbě domu.

Následující výčet průmyslových podniků nám přiblíží hlavní zástupce působící v našem regionu. 

Skupina UNIPETROL - Litvínov, Kralupy nad Vltavou

Unipetrol_logo

Na poli ropných produktů přestavuje skupina Unipetrol jednu z nejvýznamnějších firem v naší republice. Zaměstnává téměř 4000 pracovníků ve třech rafinériích a vlastní více než 300 benzinových  stanic. Skupina UNIPETROL se zabývá výrobou a prodejem ropných výrobků, chemických produktů, hnojiv a speciálních chemikálií v rámci České republiky i střední Evropy.

Spolchemie – Ústí nad Labem

Dalším z velkých chemických závodů je ústecká Spolchemie – Spolek pro chemickou výrobu. Byla založena již v roce 1856 pod názvem Rakouský spolek pro chemickou a hutní výrobu. Podnik byl vždy specializován na chemii a její výrobky a na výrobu barviv.

Spolchemie_logo

DELI  Lovosice

 

Jeden z nejstarších potravinářských závodů. Byl založen v roce 1805 Augustem Tschinkelem a jeho syny. Původně podnik zpracovával kávovinové směsi, později cukrovinky a od roku 1956 až dodnes vyrábí např. tatranky, miňonky, čokotatranky, horalky, bebe dobré ráno, vlnky. Podnik je součástí společnosti Opava. Výrobky se vyvážejí do celého světa.

Čížkovice – těžba vápence

Lafarge_logo

Výroba cementu má v Čížkovicích více než 110 let trvající tradici. 

Setuza Ústí nad Labem

Setuza_logo

Společnost SETUZA Ústí nad Labem je dnes předním zpracovatelem olejnin v České republice a největším tuzemským výrobcem především rostlinných jedlých olejů, které tvoří téměř 70 % produkce firmy. Vedle toho dodává na trh sortiment spotřební drogerie, který zahrnuje prací prášky, toaletní i prací mýdla, kolínské a pleťové vody.

Elektrárny Prunéřov

Cez_logo

Elektrárny Prunéřov, Tušimice, Počerady a Ledvice jsou největším uhelným elektrárenským komplexem v České republice. 

Tusimice_logoPocerady_fotoLedvice_foto

Vyjmenujte hlavní produkty vyráběné Skupinou Unipetrol, člena Orlen group.

Jaké jsou hlavní výrobky akciové společnosti Spolchemie Ústí nad Labem?